Počítadlo návštěvnosti

Celkem:
207714

Krkonoše Tatry

Vloženo: 20.10.2017 | Autor: Junek| Zobrazeno: 580x | Upraveno: 20.10.2017 Upravil: Junek
Za podpory Visegradského fondu bylo realizováno vzájemné setkání dětí ze tří zemí, které proběhlo ve dnech 3. až 6.října 2017 ve Vrchlabí za aktivní účasti studenecké školy a Obce Studenec.

The Start of Cooperation Krkonoše-Tatry

Mezinárodní projekt s názvem The Start of Cooperation Krkonoše-Tatry, který financuje fond V4 (Visegradské čtyřky) se uskutečnil ve dnech 3. až 6. října 2017.

Zahájení projektu se konalo 3. října na zámku ve Vrchlabí. Jako účastníci ze ZŠ Studenec jsme na místo dorazili v autobusu ze Zuberce (SK), který se pro nás ve Studenci zastavil. Na úvod starostové jednotlivých obcí (Zuberec SK, Kowary PL, Studenec a Vrchlabí ČR) pronesli své přednesy a projevy a proč tento projekt existuje. Potom jsme měli volný čas na občerstvení, a měli jsme možnost dovědět se něco o obcích a městech z jiných zemí z informačních panelů, které byly všude okolo.

Cíl projektu je vzájemná spolupráce skrz vědu a kulturu a také seznámení se dětí ze zemí V4. Projekt se zaměřuje také na poznávání přírody. Fond V4 na podobné projekty poskytuje dotace, samozřejmě při splnění určitých podmínek, jako například to, že každého projektu se musí účastnit minimálně tři země. Letos to tedy byla Česká republika, Slovenská republika a Polská republika, Maďarsko se neúčastnilo.

První den jsme se ubytovali v chatkách po čtyřech. Všichni se ale do chatek nevešli a tak spali v hotelu na pokojích. Večer pak byla diskotéka, abychom se seznámili s ostatními. Další den ve Středu 4. října dopoledne jsme jeli autobusem do budovy správy KRNAPU. Tam jsme řešili kvíz o KRNAPU a jeho přírodě. Odpovědi jsme hledali v areálu v okolí budovy. Také jsme hmatem hádali přírodniny jako např. kaštan nebo šnečí ulita.  Pak jsme měli rozchod ve městě. Další na programu pak byla stezka v korunách stromů v Jánských Lázních  kde jsme šli v úrovni vrcholů stromů a vystoupali ještě výš nad ně. Součástí stezky byla i nauka o stromech a půdě.  Večer proběhlo představení zemí. V ZŠ Studenec jsme připravili prezentaci o slavných sportovních osobnostech pocházejících z našeho okolí. A po představení zemí byla volná zábava.

Následující den 5. října jsme dopoledne vyrazili autobusem do Harrachova a zde pak do místní sklárny na exkurzi. Viděli jsme výrobu i broušení různých skleněných výrobků a dozvěděli jsme se něco o historii sklárny. V roce 2012 oslavila 300 let a je nejstarší sklárnou nejen v Evropě, ale i na celém světě. Po prohlídce jsme se posílili polévkou z místní restaurace a pak jsme šli na prohlídku do lesnického muzea Šindelka. Tam jsme se dozvěděli o způsobu přepravy dříví dolů z hor a kopců a jak se vyráběl šindel na střechy tehdejších domů. Večer pak byla vědomostní soutěž z otázek, které jsme měli čas si prostudovat a odpovědi se naučit. Studenec a Zuberec skončili na prvním místě se stejným počtem bodů a Kowary na druhém a Vrchlabí na třetím místě. Pak byla opět volná zábava, kterou si každý využil po svém, ale všichni si ji užili.

Poslední den 6. října se dopoledne běhal orientační běh ve smíšených družstvech. V každém týmu byl někdo, kdo běhá orientační běh, a další tři lidé, každý z jiné země.  Potom následoval oběd a rozloučení. Cílem projektu bylo vytvoření vzájemných vztahů a spolupráce, a to se povedlo. Všichni tak měli krásné zážitky a užili si celý projekt.

Účastník projektu,  žák 8.B Ivo Mühlbach