Kotva
Projekty
 
 
Virtuální prohlídka

 
 
Rozvrhy
MŠMT

 
 
Mapa webu
A
A
A

Učíme se za pochodu - 8. třídy "V Kotli"

Čekali jsme dlouho na pěkný podzimní den, a to se vyplatilo. Hory se nám ukázaly zalité sluncem a v příjemných patnácti stupních se nám do kopce šlapalo celkem zlehka.

Z Horních Míseček naše trasa vedla přes Kotelní jámy na Dvoračky, odkud jsme po malém občerstvení vyrazili na Vrbatovu boudu a zpět dolů na Mísečky. Šli jsme celkem svižně, zastávky jsme dělali pouze kvůli focení panoramat. Potkávali jsme i jiné školy z Jilemnicka, a dokonce jsme se potkali s našimi třeťáky, kteří šli z Vrbatovy boudy opačným směrem. Poznali nás podle Matyldy, která se jediná z naší skupiny po celou cestu ještě koupala. Celkem jsme ušli cca 14km, ochutnali jsme obří přemrzlé borůvky a co jsme se dověděli nového?

 Chráněné území, kterým jsme procházeli, tvoří dva ledovcové kary - Velká a Malá kotelní jáma. Rozkládají se v nadmořské výšce cca 1050 – 1400 metrů. Velká jáma je vyhloubena v žule, z obou vytéká Kotelský potok, který je  přítokem řeky Jizerky. Procházet se tady můžete pouze po vyznačených cestách. Samozřejmosti je neodhazovat odpadky. Státní přírodní rezervací byly Kotelní jámy vyhlášeny už před 67 lety, například se zde vyskytují lilie zlatohlávek, hvozdík pyšný, lomikámen vstřícnolistý a další vzácné rostliny. Během zimních měsíců je místo většinou nedostupné, protože tady dochází k lavinám. Udělali jsme si tady krásnou společnou fotku.

Nevěděli jsme, že Dvoračky je velmi stará bouda, založená roku 1707 jako horská zemědělská usedlost pro chov dobytka. Původní název byl Rokytenské dvorské boudy. Bouda ale vyhořela a spáleniště koupil hrabě Harrach a přestavěl ji na hostinec. V roce 1902 se zde konalo mistrovství Čech v lyžování.

Z Vrbatovy boudy na Mísečky se buduje v lese kamenný chodníček a na Mísečkách vyrostlo mnoho nových budov s apartmány.

 Poslední novinkou pro nás byl fakt, že jsme od šesté třídy výrazně vylepšili naší fyzičku a umíme se chovat slušně.

 

Za pedagogický doprovod D. Chrástová a R. Macháčová

8. třídy