UPCYCLING OBLEČENÍ aneb KAM S NÍM?

V rámci projektu „Recyklohraní“ jsme se s oběma sedmičkami pátého dubna vydali do broumovské Diakonie.

Pan Hendrichovský nám podrobně vysvětlil životní cyklus oblečení poté, co ho vyhodíme do žlutého (či bílého) kontejneru. Prohlédli jsme si třídící linky, balíky oblečení připravené na recyklaci (např. na úklidové hadry) a oblečení, které je ještě „životaschopné“ a dá se prodat popř. poslat do méně rozvinutých zemí. Bohužel tohoto oblečení je minimum – pouhá 2,5%. Představil nám také nový patent – zpracování oblečení na materiál podobný OSB deskám.

Víte, že..?
 Největší skládka oblečení na světě leží v poušti Atacama (denně tam přivezou 20 tun oblečení)?

 Nejlépe se recykluje oblečení, které se skládá z  přírodního materiálu (např. pouze z bavlny)?

 Každou vteřinu se na světě vyhodí 1 nákladní auto plné oblečení?

 Za rok se v ČR vyhodí 136 000 tun oblečení?

 Každý rok se vyrobí 80 miliard kusů oblečení a 20 miliard párů bot?

Druhá část exkurze byla historická a sportovní – prohlédli jsme si barokní Broumovský klášter a vydali se na okruh (3,5 km) Broumovskými stěnami. Počasí nám vyšlo a díky úžasně ochotnému panu řidiči nás nezlomila ani cesta autobusem plná záludných zatáček. Vrcholem projektu bylo představit úskalí textilní produkce („fast fashion“ a ekologické a sociální dopady textilního průmyslu) a vyzkoušet si upcyklaci oblečení – vyrobit z již nenošeného oblečení nový kousek. Po skvělé prezentaci plné zajímavých informací následovala kreativní část. Každý si přinesl kousek staršího oblečení, nůžky, barvy na textil, bavlnky či jiné „zlepšováky“. Všichni si vyrobili originální kousek a projekt jsme završili módní přehlídkou. Sedmáci předvedli velice povedené modely. Všichni jsme si projektový den užili. Mnozí nás velmi mile překvapili svojí pracovitostí,
originalitou, kreativitou, odvahou a hlavně nadšením pro celý projekt. Děkujeme.

Ing. Mgr. Veronika Plůchová, Mgr. Iva Vejrová

Datum vložení: 24. 4. 2024 14:52
Datum poslední aktualizace: 24. 4. 2024 15:04

dnes, pondělí 6. 5. 2024
úterý 7. 5. prudký déšť 14/7 °C
středa 8. 5. slabý déšť 11/7 °C
čtvrtek 9. 5. slabý déšť 12/4 °C

Chladno a večerní mlhy v máji, hojnost ovoce a sena dají.

Dostaví-li se v květnu častěji bouřky, jest to jistým znamením chladnějšího léta.

Facebook ZŠ

Instagram ZŠ