Zuberec 2019

Vloženo: 18.10.2019 | Autor: Zahradnik| Zobrazeno: 692x | Zatím neupraveno
Od úterý 1. 10. do pátku 4. 10. jsme se zúčastnili zájezdu do naší partnerské obce Zuberec. Akce vznikla pod projektem The Cooperation Krkonoše-Tatry-Karpaty a byla financována fondem Visegradské čtyřky.

Zájezdu se zúčastnilo 5 škol ze čtyř zemí. Studenec, Vrchlabí (Česká republika), Kowary (Polsko), které mají partnerství s Vrchlabím, domácí Zuberec (Slovensko) a Uglia (Ukrajina). Z každé školy jelo 14 vybraných žáků.

V úterý kolem šesté ráno se pro nás stavil autobus z Vrchlabí. Do Zuberce jsme dorazili přibližně v 17:30. Následovalo přivítání a krátká prohlídka zuberecké základní školy. Poté následovala večeře a po ní diskotéka pro děti. Spali jsme v ubytovně blízko školy a vedle fotbalového hřiště. A právě tam se dalšího rána konal turnaj kluků ve fotbale. Holky hrály v tělocvičně vybíjenou. Na turnaji jsme dostali jeden gól, bohužel výherní. Porazil nás tedy jenom Zuberec, ale v přátelské odvetě jsme vyhráli na penalty. Holky svůj turnaj ve vybíjené vyhrály. Po obědě se konala přednáška pana profesora z Uglie o tom, jak bychom měli prezentovat naši školu. Na základě toho si potom každá škola připravila dvouminutovou prezentaci. Každá škola měla ještě nějakou aktivitu navíc, kterou měla zaujmout diváky. V našem případě to bylo krátké představení “Jak šel Trautenberk krást pivo ke Krakonošovi”, což byla parodie na večerníček Krkonošské pohádky. Večer byla opět diskotéka. Další den jsme se jeli podívat na Roháče, což jsou největší hory v okolí a měří více než 2000 metrů. Tam jsme se byli už minulý den projet vláčkem, teď jsme ale jeli i lanovkou na vrchol, kde jsme viděli i sníh. Další zastávkou byl Oravský hrad - jeden z největších na Slovensku. Zároveň jsme měli průvodkyni, která nám detailně popisovala historii hradu. Večer jsme šli do restaurace a mohli jsme si zahrát bowling a vykoupat se v bazénu.

Poslední den jsme navštívili Muzeum oravské dědiny. Součástí byla i přehlídka tamních tanců a skanzen. Pak už následovala dlouhá cesta domů. Celý zájezd byl moc podařený a děkujeme všem učitelům, starostům a organizátorům za super akci.

Daniel Mečíř, žák 9. třídy

Všechny čtyři dny byly velmi podařené, Zuberec celou akci velmi dobře zabezpečil, program pro žáky byl velmi bohatý, počasí nám i přes nepříznivou předpověď přálo, jídlo bylo velmi dobré a bylo ho dost, žáci byli nadšeni a i přes některé jazykové bariéry se skupinky z jednotlivých škol promíchaly a všichni se bavili. Myslím, že mohu za celý pedagogický dozor (Mgr. Alexandra Brožová, Mgr. Petr Baudyš a Ing. Mgr. Veronika Plůchová) napsat, že i nám se na Slovensku líbilo a děkujeme za celou akci všem, kteří se podíleli na jejím vzniku a realizaci.

V. Plůchová